Wyniki wyszukiwania

Filtruj wyniki

  • Czasopisma
  • Autorzy
  • Słowa kluczowe
  • Data
  • Typ

Wyniki wyszukiwania

Wyników: 6
Wyników na stronie: 25 50 75
Sortuj wg:

Abstrakt

Celem badań było ustalenie. w jakim stopniu obecność cynku, na poziomie granicznej zawartości określonej dla osadów stosowanych w rolnictwie (przekraczającej zawartość oznaczoną w osadach odprowadzanych z oczyszczalni). wpływała na zmiany zawartości WWA w tych osadach przechowywanych w warunkach tlenowych. Badania prowadzono z wykorzystaniem osadów ustabilizowanych biochemicznie i odwodnionych. Zmiany stężeń WWA śledzono równolegle w czterech seriach: osadach pobranych z oczyszczalni (po prasach filtracyjnych), osadach z dodatkiem mieszaniny wzorcowej, z dodatkiem cynku oraz z dodatkiem mieszaniny wzorcowej i cynku. Wykorzystano mieszaninę standardową PAH Mix 16 związków w benzenie i dichlorometanie (1:1). Cynk wprowadzano do osadów w postaci roztworu chlorku cynku. po uwzględnieniu zawartości początkowej. w takiej ilości, aby zawartość końcowa nie przekraczała 2500 mg Zn/kg s.m. Osady inkubowano przez 90 dni w temperaturze 20°C przy nieograniczonym dostępie tlenu. Oznaczenia WWA przeprowadzono na początku doświadczenia (zawartość początkowa), po 15. 30, 45. 60, 7<. i 90 dniach każdorazowo w dwóch powtórzeniach. Oznaczenia jakościowo-ilościowe WWA prowadzono z wykorzystaniem zestawu GC-MS. Identyfikowano 16 WWA zgodnie z listą US EPA.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Maria Włodarczyk-Makuła
Marta Janosz-Rajczyk

Abstrakt

W artykule przedstawiono wyniki badań nad wpływem stałego pola magnetycznego na usuwanie związków organicznych i azotu amonowego wysokoobciążonym osadem czynnym. Badania prowadzono w skali laboratoryjnej, w temperaturze pokojowej, w trzech lub dwóch układach działających równolegle. W dwóch układach recyrkulowany osad czynny eksponowano w polu magnetycznym o indukcji 20 mT lub 40 mT. Magnetyzer umieszczono na przewodzie przeznaczonym do recyrkulacji osadu czynnego. Szybkość nitryfikacji w układzie, w którym recyrkulowany osad czynny eksponowano w polu magnetycznym była wyższa w porównaniu z układem działającym poza oddziaływaniem pola magnetycznego. Prowadząc badania przy obciążeniu osadu czynnego w zakresie od 0,6 do 0,9 g ChZTlg_,m·d obserwowano, że szybkość nitryfikacji w układzie, w którym recyrkulowany osad czynny eksponowano w polu magnetycznym o indukcji 40 mT była 2 razy wyższa w porównaniu z układem kontrolnym. Wyniki świadczą o tym, że pole magnetyczne może być czynnikiem wspomagającym nitryfikację ścieków wysokoobciążonym osadem czynnym.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Marta Janosz-Rajczyk
Agnieszka Tomska

Abstrakt

W artykule przedstawiono wyniki badań nad wpływem stałego pola magnetycznego na przemiany związków organicznych i azotu amonowego. Badania prowadzono w skali laboratoryjnej w temperaturze pokojowej w dwóch układach działających równolegle. Wjednym z układów ścieki surowe eksponowano w polu magnetycznym o indukcji 180 mT. Magnetyzer umieszczono na przewodzie doprowadzającym ścieki surowe. Drugi układ traktowano jako układ kontrolny. Badania realizowano bez udziału osadu czynnego oraz z udziałem osadu czynnego. Prowadząc badania w eksperymencie bez osadu czynnego odnotowano wyższy o 15% stopień usunięcia ChZT w układzie, w którym ścieki surowe eksponowano w polu magnetycznym o indukcji 180 mT w porównaniu z układem działającym poza oddziaływaniem pola magnetycznego. Prowadząc badania z wykorzystaniem osadu czynnego wykazano, że stopień usunięcia ChZT utrzymywał się na podobnym poziomie w obu układach. Szybkość nitryfikacji w układzie, w którym ścieki surowe eksponowano w polu magnetycznym była niższa w porównaniu z układem działającym poza oddziaływaniem pola magnetycznego.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Marta Janosz-Rajczyk
Agnieszka Tomska

Abstrakt

The presented results of research on the effectiveness of enzymatic hydrolysis of lignocellulosic waste, depending on their initial depolymerisation in alkaline medium were considered in the context of the possibility of their further use in the fermentation media focused on the recovery of energy in the form of molecular hydrogen. The aim of this study was to determine the appropriate dose and concentration of a chemical reagent, whose efficiency would be high enough to cause decomposition of the complex, but without an excessive production of by-products which could adversely affect the progress and effectiveness of the enzymatic hydrolysis and fermentation. The effect of treatment on physical-chemical changes of homogenates’ properties such as pH, COD, the concentration of monosaccharide and total sugars and the concentration of total suspended solids and volatile suspended solids was determined. The enzymatic decomposition of lignocellulosic complex was repeatedly more efficient if the sample homogenates were subjected to an initial exposure to NaOH. The degree of conversion of complex sugars into simple sugars during enzymatic hydrolysis of homogenates pre-alkalized to pH 11.5 and 12.0 was 83.3 and 84.2% respectively, which should be sufficient for efficient hydrogen fermentation process.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Marcin Wołczyński
Marta Janosz-Rajczyk

Abstrakt

Praca dotyczy badań zawartości WWA w osadzie ściekowym, wydzielonym podczas oczyszczania ścieków przemysłowych. Osad scharakteryzowano określając wybrane wskaźniki chemiczne i zawartość metali ciężkich. Badania obejmowały wymywanie WWA z osadów w warunkach dynamicznych. Przeprowadzono je w kolumnach lizymetrycznych, symulując w ten sposób rzeczywiste warunki składowania osadu. Określono również zmiany zawartości WWA w osadach eksponowanych w świetle dziennym oraz w zaciemnieniu. Do wydzielenia WWA z prób zastosowano ekstrakcję przy użyciu cykloheksanu. Analizę WWA wykonano stosując wysokosprawną chromatografię cieczową (HPLC) z użyciem detektora fluorescencyjnego. Oznaczanie WWA ograniczono do sześciu WWA zalecanych przez WHO (fluoranten Fl, benzo(b)fluoranten BbF, benzo(k)fluoranten BkF, benzo(a)piren BaP, benzo(ghi)perylen BghiP oraz indeno(l,2,3-cd)piren IP).
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Agnieszka Popenda
Maria Włodarczyk-Makuła
Marta Janosz-Rajczyk

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji